artMagazin.cz  

 

  

kategorie: Aktuálně


Drážďany - akce ke 450. výročí Státních uměleckých sbírek lákají k výletu


Drážďany, pro české návštěvníky tradiční a vlakem i autem snadno dosažitelný cíl, rozšiřují v roce 2010 svou kulturní nabídku. Metropole Saska, nazývaná také „Florencie na Labi“ není jen městem světoznámé galerie Zwinger s Rafaelovou Sixtinskou madonou, ale poskytuje i mnoho dalších příležitostí pro milovníky umění a architektury.

 

Rok 2010 je jubilejním rokem, kdy Státní umělecké sbírky v Drážďanech oslaví 450. výročí svého založení řadou výstav a jedinečných akcí.

V březnu bude znovu otevřena slavná klenotnice Türckische Cammer. Zbrojnice (Rüstkammer) drážďanských Státních sbírek vlastní jednu z nejstarších a nejrozsáhlejších sbírek orientálních uměleckých předmětů mimo území Turecka. Sbírka z majetku saských kurfiřtů mapuje tradici od roku 1591 a jednotlivé exponáty se do ní dostaly jako diplomatické dary, válečná kořist ale i díky cíleným nákupům. Stálá výstava s asi 600 uměleckými objekty bude nově umístěna v rezidenčním zámku (Residenzschloss) a bude charakterizovat saský dvůr v období renesance a baroka. Součástí sbírky jsou nádherné osmanské státní stany a rozsáhlé turecké jezdecké postroje na speciálně vyřezaných arabských hřebcích v životní velikosti.

Od dubna do listopadu letošního roku bude v rezidenčním zámku probíhat rozsáhlá výstava zabývající se historií sběratelství a proměnou knížecí klenotnice ve Státní umělecké sbírky (Od klenotnice umění ke Státním uměleckým sbírkám Drážďany). Budou zde shromážděny obrazy, sochy, grafiky, historické zbraně, kostýmy, porcelán, vědecké nástroje z vlastních sbírek i zapůjčky z dalších německých i zahraničních institucí.


Výstava Triumf modrých mečů v Japonském paláci (Japanisches Palais) se soustředí na prvních sto let existence slavné porcelánové manufaktury v Míšni a ukáže okolo 700 porcelánových objektů (8.květen – 29.srpen 2010).

V červnu se v novém hávu představí Albertinum se stálou expozicí Umění od romantismu po současnost. Po povodních v roce 2002 byla nad atriem čtyřkřídlého komplexu z konce 19.století vybudována nová ocelová konstrukce – tzv. Archa pro umění pro nový depozitář, který má bezpečně uchránit vzácné sbírky před dalšími povodněmi. Nová architektura i nová koncepce expozice spojí minulost s budoucností. Stálá výstava umožní nahlédnout do vývoje výtvarného umění ve všech jeho médiích od 19. století do současnosti.

Kunsthalle v budově Libsiusbau v bezprostředním sousedství Albertina chystá v červnu výstavu z tvorby Jeffa Walla s názvem Transit. 20 prací současného fotografa světového významu bude k vidění do poloviny září.

O jednotlivých výstavách Vás budeme průběžně podrobněji informovat.                                                             

SaS

(25. 2. 2010)
diskuze k článku
Jaký je Váš názor?
diskuze obsahuje 0 reakcí
 
datum
autor
nadpis - vlákno diskuse
    
     
© 2012 ARTmagazin.eu, Mikosoft Praha s.r.o., Licema.cz

Partnerské weby:

Když chcete najít inspiraci na foto, neváhejte se inspirovat. Do výbavy moderní kuchyně patří myčky nádobí, které urychlují čas strávený umýváním nádobí v klasickém dřezu. Spotřeba vody při umývání nádobí ve dřezu naní také zcela nezanedbatelná, proto myčky nádobí zcela určitě doporučujeme. Dalším velmi potřebným spotřebičem domácnosti jsou pračky. Bez předem či vrchem plněné pračky je život ve dvacátém prvním století již zcela nemyslytelný. Všechny tyto spotřebiče patří mezí kategorii označenou jako bílá technika.