…a přijely tanky 1968

Výstava bude slavnostně zahájena před Národním muzeem 21. 8. 2008 v 15.30 hodin. Slavnostního aktu se zúčastní předseda Vlády ČR Mirek Topolánek, předseda Vlády SR Robert Fico, předseda Senátu PČR Přemysl Sobotka, primátor Hlavního města Prahy Pavel Bém a další významní státní představitelé České i Slovenské republiky.

Výstava připomíná jednu z nejtragičtějších událostí českých a slovenských dějin 20. století: srpnovou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Invaze v roce 1968 silně poznamenala nejenom československé dějiny, ale také osudy Národního muzea. Rozstřílená fasáda hlavní budovy se stala jedním ze symbolů srpnové okupace. I z tohoto důvodu Národní muzeum jako jedna z nejvýznamnějších českých vědeckých a společenských institucí pořádá k 40. výročí okupace výstavu, která připomíná nejenom události ze srpna 1968, ale i proces Pražského jara, posrpnový vývoj v Československu a nástup normalizace.

Výstava se skládá ze tří navzájem propojených částí. Venkovní část výstavy navozuje atmosféru pražské ulice v srpnu 1968, jsou zde instalovány dobové plakáty, letáky a transparenty. Návštěvníci se mohou seznámit s bohatou nabídkou dobového tisku, který je vystaven v novinovém stánku umístěném pod rampou Národního muzea. Cílem této dobové rekonstrukce je navodit atmosféru tehdejší doby, včetně emocí, v duchu dobového nápisu na jedné pražské výloze, který zní:

„Ukažte svým dětem Národní muzeum, ať nezapomenou“.

Výstava si klade za cíl připomenout pamětníkům tehdejší události a u mladší generace vzbudit zájem o naše dějiny. K zachycení dobové atmosféry přispívají i dvě dominanty této části expozice: tank T 54b a audiovizuální efekt evokující střelbu okupantů na Národní muzeum.

Pokračování výstavy ve vstupní hale Národního muzea přibližuje návštěvníkům období Pražského jara, srpnové okupace, posrpnového vývoje a nástupu normalizace. Výstava se dotýká zajímavých témat, např. událostí spojených se smrtí Jana Palacha nebo s olympiádou v Mexiku či s Mistrovstvím světa v hokeji v březnu 1969. Důležitou součástí výstavy jsou autentické předměty, které jsou v České republice vystaveny poprvé. Na tomto místě můžeme zmínit například předměty z pozůstalosti Jana Palacha. K vidění jsou rovněž některé sbírkové předměty zničené v srpnu 1968. Velice zajímavou součástí výstavy jsou i předměty z pozůstalosti Alexandra Dubčeka, které připomínají společné dějiny a sounáležitost slovenského národa.

Závěrečná část výstavy je sestavena z předmětů, dokumentů a fotografií, které na základě výzvy v České televizi lidé zaslali do Národního muzea. Na první pohled drobnosti, v celku ovšem dokreslují nálady v srpnu 1968 a podávají mnohdy velice osobní a emotivní svědectví o tom, co všechno se v Československu dělo a jakým způsobem to lidé prožívali, ukazují malá lidská hrdinství i velké tragédie. Na ochozu 2. patra je pak představen zlomek fotografií z mnoha stovek fotografií, které přišly na výzvu do Národního muzea.

Součástí expozice je i výstava o obětech okupace, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů.

Výstava vznikla ve spolupráci Národního muzea, Senátu Parlamentu ČR, Vojenského historického ústavu Praha, Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, Ústavu pro studium totalitních režimů a za podpory a ve spolupořadatelství Hlavního města Prahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..