Architekt Santiago Calatrava: Art & Architecture v GHMP

Santiago Calatrava, vstupní hala na výstavu

Architekt Santiago Calatrava v Praze

Slavný architekt a umělec španělského původu Santiago Calatrava (nar. 1951) přijel do Prahy osobně zahájit rozsáhlou přehlídku své tvorby v Domě U Kamenného zvonu.  Česká veřejnost má tak poprvé příležitost seznámit se s geniálním tvůrcem a vizionářem současné architektury, jehož stavby jsou charakteristické odvážným výtvarným řešením na bázi přírodních forem v kombinaci s nejnovějšími technologiemi. Výstava nechává nahlédnout do umělcova tvůrčího procesu. Ukazuje, že Calatrava je nadaný sochař a malíř, který své umělecké cítění vkládá do svých staveb. Mrakodrap Otáčející se torzo ve švédském Malmö byl inspirován tvary lidského těla. Další výšková budova Chicago Spire na břehu jezera Michigan zdaleka upoutá svou členitou šroubovitou konstrukcí, která není samoúčelná, ale pomáhá odolávat náporům větru. Jedna z posledních architektonických realizací je budova Dopravního uzlu Oculus ve Světovém obchodním centru v New Yorku. Vypouklá oválná stavba svým tvarem připomíná ptáka s roztaženými křídly a spojuje v sobě funkci nádraží, nákupního centra a místa setkávání v bezprostředním sousedství památníku obětem 11.září.

Santiago Calatrava, model řeckého pravoslavného kostela svatého Mikuláše, New York, foto: Petr Šálek

Soustava tří vzájemně propojených mostů Sharq Crossing vystupujících na hladinu a opět se vnořujících do moře nepochází z vědecko-fantastického románu, ale skutečně existuje v katarském Dauhá. Calatrava po celém světě zrealizoval několik desítek unikátních staveb, z toho na 40 mostů, které nejen skvěle slouží svému účelu, ale jsou i výraznými sochařskými prvky v krajině. Jednoduchý most pro pěší přes Canal Grande v Benátkách, stejně jako tramvajový Strunový most v Jeruzalémě ve tvaru písmene S jsou vizuálně působivé a organicky doplňují architekturu obou historických měst. Expozice samozřejmě nemůže opominout dva prestižní, ještě nedokončené architektovy projekty: věž Dubai Tower, která se má stát nejvyšší stavbou světa, a pavilon Spojených arabských emirátů pro Expo 2020 v Dubaji, který svým tvarem připomíná sokola.

Výstava názorně dokládá, že Santiago Calatrava je především umělec a jako takový nejen zkoumá tvary a materiály, jejich stabilitu a rovnováhu ale také dynamiku a napětí. Dokladem jsou jeho kinetické obrazy a abstraktní plastiky. O jeho zájmu o malbu a lidské tělo svědčí leporela s anatomickými studiemi pohybu a obrazy s ženskými akty. Kresba je pro Calatravu druhem vnitřní meditace, podporující kreativitu a vhled do nitra materiálu. Všestranný umělec se také věnuje keramice jako jednomu z velmi tradičních materiálů. Kromě mnoha modelů Calatravových staveb jsou na výstavě k vidění i makety jeho jednoduchých jevištních návrhů, které vytvořil  pro Newyorkský balet u příležitosti 50. výročí jeho založení. Zde se uplatnil především umělcův cit pro světlo a pohyb lidského těla.

Santiago Calatrava, Kinetické plastiky, foto: PetrSalek.com

Koncepce výstavy je dílem kurátorky Cristiny Carrillo de Albornos, která spolupracuje s řadou celosvětových muzeí a kulturních institucí. Na tiskové konferenci řekla, že výstava je vyjádřením Calatravovy snahy překračovat hranice mezi jednotlivými uměleckými disciplínami.

Santiago Calatrava ve svém vystoupení před novináři vyjádřil svůj obdiv k Praze a její unikátní architektuře. Řekl, že má radost, že může své práce vystavovat právě v gotickém paláci na Staroměstském náměstí, protože gotika je mu svou vertikalitou, spiritualitou a prací se světlem velmi blízká. Propojení s tímto konkrétním domem, náměstím a městem je pro něj velmi důležité.

Na otázku, zda by byl ochoten vytvořit nějakou stavbu pro Prahu, Santiago Calatrava odpověděl, že by mu bylo ctí podílet se na jakékoli i drobné architektonické realizaci v Praze.

Musíme tedy jen doufat, že se Praze konečně podaří obohatit její jedinečnou architekturu o významnou stavbu, která by ji zařadila mezi města, která netěží jen ze své minulostí, ale dále se rozvíjí k užitku a radosti všech svých obyvatel i návštěvníků.

Výstava, kterou pořádá Galerie hlavního města Prahy,  je v Domě U Kamenného zvonu k vidění do 16.9.2018.

Architekt Santiago Calatrava: Art & Architecture v GHMP , foto: PetrSalek.com

 

Text: Soňa Šálková

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..