Aukce Galerie KODL 26. listopadu 2017 od 12 hodin na Žofíně

Galerie Kodl-Filla Zátiší se sklenicí a klarinetem

Předaukční výstava 250 mimořádných uměleckých děl v celkové vyvolávací ceně přes 110 milionů korun probíhá do 25. listopadu v Galerii KODL na Národní třídě. Samotná již 79. aukce se uskuteční v neděli 26. listopadu od 12 hodin ve Velkém sále na Žofíně. Kompletní výtěžek z prvních deseti položek bude již tradičně předán na účet Centra Paraple.

Výstava rozhodně stojí za návštěvu a potěší všechny obdivovatele českého výtvarného umění. Ke zhlédnutí zde budou mistrovská díla takových umělců, jakými jsou například Emil Filla, Antonín Slavíček, Josef Šíma, Václav Špála, Max Švabinský či Jan Zrzavý.

Více než 20 obrazů se bude dražit nad hranicí milionu korun. Nejdražším obrazem aukce je dílo Antonína Procházky Zátiší s vázou a kyticí startující na osmi milionech korun. Vyvolávací cenu šesti miliónů dosahuje obraz Jana Zrzavého Kalvárie v Locronanu II, stejně jako plátno Antonína Slavíčka nesoucí název Po dešti. Za pět a půl miliónů bude nabízena velkoformátová Kompozice od Františka Foltýna.

Jedním z nejstarších děl je nesčetněkrát vystavované a publikované unikátní plátno Tři objímající se andělé od Františka Tkadlíka. Sběratelsky zcela unikátní je dílo Psík od na trhu naprosto výjimečně se vyskytujícího Karla Purkyně z 60. let 19. století, stejně jako znovuobjevené plátno Krkonošská bouda sourozenců Quido a Amálie Mánesových. Mistry české krajinomalby velkolepě reprezentuje několik prací Antonína Chittussiho a bohatě zastoupená je i Haushoferova škola v čele s raným monumentálním plátnem Bedřicha Havránka. Mařákova škola je prezentována zejména dvěma významnými díly Antonína Slavíčka a velkoformátovým plátnem Otakara Lebedy. Skutečně radostnou událostí je návrat Babičky Dapeciové zpět do českých sbírek. Tento portrét dokládá nepřekonatelné kresebné mistrovství Maxe Švabinského. Francouzské impresionisty pak zastupuje Armand Guillaumin a jeho plátno Oráč v krajině.

Česká moderna je opět nadmíru kvalitně zastoupena nejen těmi nejznámějšími autory, ale zejména pak významnými díly, která byla po mnoho desítek let nedostupná v soukromých sbírkách. Jedním z nich je vynikající zátiší Antonína Procházky na pomezí orfistického a abstraktního umění vročené do počátku první světové války. Nefigurativní polohu malbu rovněž představuje i artificiální plátno z pařížské periody Františka Foltýna, které si v ničem nezadá s díly od Františka Kupky. Třicátá léta výborně reprezentuje Portrét L. Seifertové od Josefa Šímy. Opominout však nelze ani významné velkoformátové dílo Kalvárie v Locronanu II od Jana Zrzavého, kterého Galerie KODL nabízí za 6 miliónů korun. K vidění jsou díla i velikánů českého poválečného umění Mikuláše Medka, Roberta Piesena, Františka Muziky a dalších.

Nepřehlédnutelná je i zcela výjimečná plastika Hlava medusy od Theodora Pištěka, který nedávno oslavil své významné životní jubileum právě v GALERII KODL. Při této příležitosti byla rovněž pokřtěna výpravná publikace „Theodor Pištěk Člověk a stroj“ od Petra Volfa.

GALERIE KODL dlouhodobě podporuje i soudobé umění. Proto je do aukce zařazeno několik význačných současných výtvarníků. Jejich díla budou již pošesté dražena ve prospěch Centra Paraple. Výtěžek z prodeje uměleckých děl využije Centrum Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. GALERIE KODL spatřuje v této dlouhodobé spolupráci vhodný způsob pomoci hendikepovaným lidem. Jedná se o práce malířů Jana Knapa, Jana Pištěka, Josefa Bolfa, Jaroslava Valečky, Petra Nikla, Jiřího Straky, fotografa Pavla Brunclíka a dále autorů Jánuše Kubíčka, Zdeňka Sýkory a Františka Ronovského. „Těší nás, že jsme společně založili tradici podpory Centra Paraple uměním. Jsme rádi, že díla věnovaná do aukce budou inspirovat i pomáhat“, uvádějí patroni této aukce – Zdeněk Svěrák a Jan Kačer

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..