GALERIE PRE  Skvosty z depozitáře

Výstava obrazů z unikátní sbírky uměleckých děl Pražské energetiky. Vedení Skupiny PRE navázalo na tradici předválečných nákupů uměleckých děl svého právního předchůdce – Elektrických podniků královského hlavního města Prahy. Za dobu své existence společnost zakoupila přibližně 180 obrazů, které jsou umístěny v kancelářích a zasedacích místnostech společnosti a částečně (především cennější obrazy) pak v depozitáři. Autoři: Josefa Lada, Emil Filla, Rudolf Kremlička, Jan Kristofori, Josef Liesler, Zdeňek Janda a další mistři.
V rámci letošních oslav 120. výročí trvání PRE bude na 40 vybraných obrazů této unikátní sbírky vystaveno v Galerii PRE pro širokou veřejnost. 


GALERIE PRE

Na Hroudě 1492/4, 100 00 Praha 10 (Pražská energetika, a. s. – budova B)

otevřeno: po–pá 12.00–18.00,    bezbariérový vstup 

Výstava potrvá od 19. 9. do 27. 10. 2017.


Rudolf Kremlička: POBŘEŽÍ S LODĚMI, foto: Petr Šálek

Rudolf Kremlička: POBŘEŽÍ S LODĚMI

Rudolf Kremlička (19. června 1886 Kolín – 3. června 1932 Praha) byl český malíř, který patří k velkým osobnostem českého moderního malířství a krajinomalby 20. století. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Zde byl ovlivněn díly malířů Slavíčka a Schwaigera. Navštívil Paříž, kde měl možnost zhlédnout díla významných impresionistů (jeho vzorem byl Édouard Manet). Byl také silně ovlivněn Ingresem. V roce 1924 vydal Malířské konfese, ve kterých formou deníku vysvětloval svůj přístup k modernímu umění, aktům i krajinomalbě. Zemřel ve věku 45 let. Zpočátku tvořil Kremlička ve spojení s krajinnými náměty. Jeho tvorba se s časem měnila, avšak nikdy se nepřikláněl k žádnému uměleckému směru, snad kromě neoklasicismu. Sám svým myšlením a syntézou skutečnosti rozvíjel svůj styl. Po krajinných motivech maloval častěji ženy a ženský akt, s postupem času postavy mnohem stylizovanější a osobitější.


Emil Filla: ZÁTIŠÍ S ČÍŠÍ, foto: Petr Šálek

Emil Filla: ZÁTIŠÍ S ČÍŠÍ

Emil František Josef Filla (3. dubna 1882 Chropyně – 7. října 1953 Praha) byl český kubistický malíř, grafik a sochař. Od roku 1903 studoval v Praze Akademii výtvarných umění. Školu však opustil po třech letech kvůli konvenčním metodám a náplni výuky a spolu s několika svými spolužáky se rozhodl hledat novou cestu. V prvním období tvorby jej výrazně ovlivnilo především dílo malíře Edvarda Muncha, který měl v roce 1905 v Praze výstavu. V roce 1910 se v jeho tvorbě poprvé začaly objevovat prvky kubismu, nejprve jako kuboexpresionismus. V té době maloval především zátiší, ve kterých se objevují i prvky koláže. Emil Filla byl všestranný umělec, především malíř a grafik, působil však i jako sochař, sběratel, teoretik, redaktor, organizátor, diplomat. Jeho výrazná osobnost formovala směřování našeho kulturního dění už krátce před první světovou válkou a hlavně v období meziválečném. Roku 1998 mu byl in memoriam propůjčen Řád T. G. Masaryka III. třídy. Ve druhém patře chropyňského zámku zřídilo Muzeum Kroměřížska stálou expozici, která Fillu připomíná.


Josef Lada: ČESKÁ VESNICE V LÉTĚ, foto: Petr Šálek

Josef Lada: ČESKÁ VESNICE V LÉTĚ

Josef Lada Josef Lada (17. prosince 1887 Hrusice – 14. prosince 1957 Praha) byl český malíř, ilustrátor, scénograf a spisovatel. Působil jako karikaturista, ilustrátor a také jako spisovatel. Kromě mnoha pohádek a knih pro děti, které sám napsal (k nejznámějším patří Kocour Mikeš a O chytré kmotře lišce), ilustroval především Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (pro Švejka nakreslil 1339 kreseb) a další knihy Jaroslava Haška, dále Tyrolské elegie, Krále Lávru a Epigramy Karla Havlíčka Borovského, Erbenovy a Drdovy pohádky a další. Byl rovněž autorem výprav, scén a kostýmů k divadelním hrám i operám uváděným Národním divadlem a hlavním výtvarníkem úspěšného českého filmu režiséra Josefa Macha Hrátky s čertem z roku 1956, natočeného podle stejnojmenné pohádkové divadelní hry Jana Drdy. V oblasti výtvarného umění vytvořil asi 400 volných obrazů a okolo 15 tisíc ilustrací. Jeho ilustrace inspirovaly českého básníka Jaroslava Seiferta k napsání básnické sbírky Chlapec a hvězdy (1956). Sbírka je v podstatě malebným slovním doprovodem k jeho známým obrázkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..