Kameny

Kameny jsou všude kam se podíváte. Některé si lidé vyrábějí v lomech sami, některé vyrábí příroda. Občas se dá obtížně rozpoznat, které kameny lidé vyrobili a které ne. U některých to je ale vidět na dálku, třeba oblázky. Určitě nejprve vypadaly jako ty od lidí vyrobené. Ale pak si je vzala do své dílny příroda a rozbila je na menší kousky; ty které se nepovedly, rozdrobila na písek. Ty povedené pak hezky omlela a ohladila, vydrhla je tím pískem, opláchla vodou a na sluníčku usušila. A zase je mlela a oplachovala a sušila. Dělala to pořád dokola, dělá to dodnes a dělá to krásně.
Někdy vytváří hezky pravidelné oblázky, jindy zase omele úplně šišatý kámen. Ale někdy si kámen prohlédne ze všech stran, tu ho urazí, tu ho připiluje a vytvoří neopakovatelné dílo. Takovou sošku pak ledabyle pohodí do vody, zahrabe do země, nebo ji položí jen tak, všem na oči, třeba na cestu. A pak už záleží jen na tom, jak se umíte dívat.
Já se dívám skoro pořád. Líbí se mě pravidelné oblázky, mám ráda i ty ledabyle opracované, sbírám je a nosím domů.
Občas ale najdu i to pohozené umění a dovedu za to patřičně pochválit. I příroda je umělec, i ona má ráda chválu, i ona ráda slyší o svém nadání. A dovede to ocenit.
Nevěříte?
Ale tohle přece není náhoda!

Helena Řeřábková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *