Michal Pěchouček dává Hodiny umění v domě U kamenného zvonu

Těžko uvěřit, že obě části výstavy v domě U kamenného zvonu vytvořil jeden umělec. Instalace ve dvou patrech gotického domu jsou tak odlišné, jak to jenom jde. Nejen média se liší: film v podobě miniaturních kontaktů a inverzních fotografických filmů v prvním patře a velkoformátová plátna s textilními aplikacemi v patře druhém. Michal Pěchouček ve svých Hodinách v umění v rámci jedné návštěvy poskytne tedy návštěvníkovi hned lekce dvě. Ti trpělivější a hloubavější se mohou soustředit na titěrné Filmogramy, složené s větších počtů filmových políček, které jsou neokázalé a zároveň divácky náročné. K vyložení jejich smyslu je třeba pochopit zvolený postup umělce. Nejvýraznější část – Film č. 10 je rozmístěna v hlavním gotickém sále v průčelí domu. Časosběrný dokument zachycuje stín na stěně a jeho proměny v čase od slunovratu do slunovratu.

 
Michal-Pěchouček-Time-for-bed-xxxv.

                                                     
Vstup do druhé části výstavy v renesančním patře přinese úlevu a navodí dobrou náladu. Velké textilní asembláže s dokreslovanými prvky a textilními „ready made“ objekty jsou velmi efektní a zábavné. Titul této části „Time for Bed“ jednoznačně navozuje ložnicové výjevy, které jsou velmi romantické i intimní. Tyto exponáty odkazují na klasickou malířskou tvorbu a jsou variacemi např. na německého romantického malíře  Caspara Davida Friedricha.
Jediný spojující článek obou částí je sám umělec, který je zřejmě zachycen na plakátu výstavy, jak stojí ve spodním prádle a v červených ponožkách zády k divákovi a hledí na černobílou plochu. Možná se jedná o jemně ironický návod k tomu, jak se uvolnit a přiblížit se vystaveným exponátům.
Povedené Hodiny v umění vhodně zapadají do jarního cyklu prezentace českého současného umění uspořádaného Galeriíí hlavního města Prahy.
Výstava potrvá do 5. června 2011.

Text: Soňa Šálková
Foto: GHMP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *