Photographs v aukční síni Christie´s

Christie´s Londýn, Chris Levine, The Lightness of Being, 2008

Christie´s, jedna z nejznámějších a nejúspěšnějších aukčních síní, pořádá zpravidla dvakrát ročně aukce fotografických děl. Je to velká příležitost pro sběratele a milovníky výtvarné fotografické tvorby získat nebo přinejmenším shlédnout výjimečné fotografie ze soukromých sbírek, které se dostávají na veřejnost jenom velmi zřídka. Poslední taková aukce proběhla 18. května 2017 v sídle společnosti Christie´s v centru Londýna, v tradiční budově na King Street ve čtvrti St.James´s, kterou společnost vlastní již od roku 1823, byly pro tuto aukci zpřístupněny nově upravené výstavní prostory s mimořádně příznivými podmínkami pro prezentaci nabízených fotografií.  Aukce obsahovala celkem 96 položek, přičemž pod jednou položkou byla shromážděna skupina celkem 45 signovaných černobílých fotografií Helmuta Newtona. Soubor ze soukromého vlastnictví autora, který Newton řadil mezi své nejlepší práce (kategorie A), obsahoval nejen řadu pro Newtona typických snímků krásných modelek v provokativních pózách a situacích, ale i citlivé portréty známých osobností jako např. Andy Warhol, Karl Lagerfeld nebo David Bowie. V době slávy velkých hvězd modelingu vznikla i velkoformátová fotografie, kterou vytvořil slavný módní fotograf Peter Lindbergh v roce 1988. Zobrazuje jednu ze špičkových modelek té doby, Christy Turnlington, uvolněně stojící na pláži s pohledem směřujícím do objektivu, přičemž většinu obličeje a hrudníku si zakrývá rukama. Právě soubor Helmuta Newtona a zmíněná fotografie Petera Lindbergha docílily nejvyšší prodejní ceny. Celkově se při této aukci podařilo vydražit fotografie za více než 1,5 mil. liber. Vysoké ceny samozřejmě odpovídají slavným jménům autorů i kvalitě nabízených fotografií. Mimořádnou pozornost vzbudil expresivní portrét legendárního jazzmana Milese Davise a detail jeho ruky v typickém gestu, které zachytila další legenda světové fotografie Irving Penn. A Miles Davis se na aukci objevil ještě jednou, tentokrát očima slavné americké fotografky Annie Leibowitz. Byly tu květiny od Roberta Maplethorpa, baletní legendy Rudolf Nurejev a Margot Fonteyn na snímcích Cecila Beatona ze 60.let minulého století, velkoformátový barevný print ze série The Deluge od Davida Lachapelle – opravdu úctyhodná řádka ikon světové fotografie minulosti i současnosti, ale i další dosud ne zcela známí, současní fotografové. Jen málokterá výstavní síň se může pochlubit takovou přehlídkou fotografií, která by se svou kvalitou vyrovnala této krátkodobě shromážděné a vystavované kolekci. Jsme rádi, že jsme měli možnost tuto přehlídku vidět. Příští taková příležitost bude další aukce aukční síně Christie´s , která se bude konat pravděpodobně za půl roku v Paříži.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

One comment on “Photographs v aukční síni Christie´s
  1. PHAN napsal:

    Výborná reportáž.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *