Soundtrack a Podzim

Jana Farmanová – Soundtrack
18.3.- 6.5, Galerie Vernon

Jana Farmanová (SK)
Pokud se chceme setkat s výrazným projevem zobrazující malby na Slovensku, pak nemůžeme přehlédnout malířské dílo Jany Farmanové (1970), absolventky Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě (prof. J. Berger). Autorka se vyjadřuje prostřednictvím lidské figury k současné sociální a vztahové situaci jedince v daném kulturním prostředí, přičemž jí není cizí odstup, ironie i sebeironie stejně jako silná osobní angažovanost. V Praze jsme se s jejím dílem mohli setkat naposledy na projektech Resetting/ Jiné cesty k věcnosti (2007-08, GHMP), MB. MN. JF. RP. JK. Monogramista T.D./ Malba. Objekt. Video (2008, Slovenský inštitút), INtroCITY/ Nukleární rodina (2008, Topičův salon) a 3. kapitola zo súčasného slovenského umenia (2009, Galerie Kritiků).

SOUNDTRACK
V Galerii Vernon se Jana Farmanová pražskému publiku poprvé prezentuje samostatnou tématickou výstavou nazvanou SOUNDTRACK.

„Je to termín, který se používá výhradně v oblasti hudby a označuje doprovod k emotivnímu příběhu. Jeho význam v souvislosti s malbou zůstává otevřený a to mi vyhovuje,“ komentuje umělkyně název projektu.

Obrazový soubor vznikl v období posledních dvou let (2008-09). Spojovacím motivem je intenzivní prožívání jakéhosi virtuálního vztahu. Emotivní stavy prudké náklonnosti přerůstající v extázi a vášeň se tu střídají s úzkostmi, panikou a strachem z představy konkrétních situací, které by mohly nastat. Vše se odehrává ve světě představ a snění. Autorka rafinovaně střídá různé obrazové formáty, čímž umožňuje odlišné, různě vzdálené a různě zaostřené vhledy do intimně laděného příběhu, který ale divákovi není předkládán v chronologickém, lineárním sledu. Naopak, divák je znejistěn množstvím detailů, do kterých se fikce magicky rozpadá a je odkázán pouze na jednotlivé, zdánlivě nesouvisející stopy (Track). Obraz a jeho sdělení se tu fragmentalizuje do podoby „tekoucího“ převypravování a přemazávání představ, do formy neustále probíhající narativní dekonstrukce. Obrazy mají náhle blízko k časovému médiu a tedy k jazykovým postupům filmu.
Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.

Jana Farmanová – Soundtrack
18.3.- 6.5, (vernisáž 17.3., 18.00), Galerie Vernon, Janovského 23, Praha 7,
www.galerievernon.com

   

 
Podzim – socio-politická instalace konceptuálního umělce Richarda Wiesnera!

Richard Wiesner – Podzim
18.3.- 6.5,  Vernon Projekt

Richard Wiesner (1976) vystudoval VŠUP v Praze – ateliér konceptuální a intermediální u prof. A.Matasové. Studia dokončil v roce 2002. Následující rok absolvoval studijní pobyt v New Yorku na Parsons School of design. Vystavuje již od roku 1995 jak samostatně tak v rámci společných výstav. S Vernon Fine Arts začal spolupracovat v roce 2006, kdy se jeho dílo poprvé objevilo na festivalu Tina B, který organizace každoročně pořádá. V současnosti sdílí ateliér s Krištofem Kinterou v multiuměleckém prostoru Meet Factory.
Jeho tvorba přechází od videoartu, instalace přes fotografii až k práci s objekty. Obvykle se jeho díla dotýkají sociologických či politických problémů a faktů. Ne zřídka se v jeho tvorbě objevuje také téma češství a pohled na naši národní povahu obecně.

PODZIM/AUTUMN
Nová výstava v prostoru Vernon Projekt v sobě nese hlavní znaky Wiesnerovy práce. Její název Podzim/Autumn je v podstatě nedořečený.

„Spíše než o ročním období mluvím o období lidského žití – podzimu života,“ vysvětluje autor.

Wiesner si všímá konkrétního socio-politického aspektu české minulosti, který rozvíjí do nečekaných a originálních souvislostí a vztahů.
Ze zorného úhlu minulosti nahlíží na problematiku dnešní sociální politiky a na stav naší společnosti vůbec. Jakýmsi motem výstavy může být jedno z děl výstavy – diagram aktuálního počtu českého obyvatelstva, a to obou pohlaví ve všech věkových skupinách. Každý z nás do jedné kategorie patří. Jak jsme na tom byli, jak na tom jsme teď a co nás čeká?
Celou instalaci koncipoval Wiesner ve smyslu dávné funkce prostoru – výlohy obchodu.

Richard Wiesner – Podzim/Autumn
18.3.- 6.5, (vernisáž 17.3., 18.00), Vernon Projekt, Heřmanova 12, Praha 7,
http://www.vernonprojekt.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *