Textilní miniatura

Galerie U Prstenu, Praha – 12.10. 2006

Združenie slovenských textilních výtvarníků TXT pořádá už osmý ročník výstavního projektu Textilní miniatura. Pražskému publiku se letos představí počtvrté. Výstavy se kromě členů sdružení TXT představí také studenti katedry textilu VŠVU a přizvaní zahraniční autoři.
Motem letošní výstavy jsou „Letní imprese“. Autoři se k tomuto tématu vyjadřují rozličným způsobem. Práce jsou pojaty s humorem až ironicky, seriozně, nebo jako experiment s materiálem a formou. Použity jsou zde tradiční textilní techniky, jako je tkaní na rámu, paličkovaná, nebo šitá krajka, pletení, nebo výšivka. Techniky a materiály jsou často jsou vzájemně kombinované. Velký prostor je věnovaný i netradičním materiálům a formám. Právě pro nekonvenčnost a široké spektrum vyjadřovacích možností jsou výstavy malých textilních forem velmi oblíbené nejen u tvůrců, ale i nejširšího publika.
Letošní výstava – Textilní miniatura 2006 – byla vystavená v Bratislavě v Galérii X od 21. června do 31. srpna. V Praze pak v Galerii U Prstenu od 12. října do 5. ledna 2007 bude tato výstava reinstalována v Belgii. O výstavě vyjde též článek v německém odborném časopisuTextilforum.

S použitím textu akad.mal. Silvie Fedorové


Pod čarou

Výstavu si nenechte ujít. Kdo nemá rád příliš experimenty, nebo upřednostňuje spíš „klasický“ vzhled šperků, nalezne zde několik kovových, nebo paličkovaných náramků a náhrdelníků. Z netradičních materiálů mě zaujal náhrdelník z teple zbarvených oválků holandské autorky Nynke von Amersfoort, poskládané náhrdelníky a prstýnky Ivana Straky, ale i další a další krásné drobnůstky.

V suterénu je vystaveno pár oděvních modelů, které jsou domalované, nebo jinak zdobené. Velice zajímavé jsou i tisky na ubrusy (autorka Lubica Kurhajcová). Nevím, zda dekorace na těchto stolech bude po celou dobu výstavy, ale potisk červených jablek v míse na jednom ubrusu a téměř stejná jablka na natištěné míse na druhém stole vypadaly opravdu dobře. Potisky na dlaších ubrusech, vypadající jako nohy od stolu už mě tak nezaujaly.

V zadních místnostech suterénu jsou pak vystavené práce ze skla (autor Ivan Illovský). Ačkoli nepatří do právě probíhající výstavy zdá se mi, že tedy opravdu stojí za to dojít až do těchto jakoby rozestavěných částí galerie. Podle mne jsou objekty opravdu krásné. Není to také příliš klasika, ale kombinace nazelenalých skleněných bloků s lehce „orezlými“ díly ze železa mě tedy opravdu oslovila.

Helena Řeřábková

Publikováno: 19.10.2006

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *