Uměleckoprůmyslové museum znovu otevřeno po rekonstrukci

Po třech letech náročné rekonstrukce je veřejnosti opět přístupná historická budova Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Reprezentační stavba z konce 19. století navržená architektem Josefem Schulzem v novorenesančním stylu vyniká bohatou vnější i vnitřní výzdobou, která po rekonstrukcI dostala nový lesk, takže již jen prohlídka schodiště, knihovny  a výzdoby výstavních sálů stojí za návštěvu. Znovu otevřené muzeum však láká nejenom zdařile restaurovanými interiéry a zpřístupněnou zahradou, ale i novým pojetím prezentace svých sbírek a otevřeností vůči návštěvníkům. Hlavní vchod do muzea se přemístil na roh u náměstí Jana Palacha, kde vznikla nová vstupní hala, se kterou sousedí prostorný muzejní obchod a příjemná restaurace a kavárna. Současně svou činnost obnovuje také veřejně přístupná odborná knihovna UPM se specializací na umění a design, v jejíž studovně se zachoval původní mobiliář Josefa Schulze a barokní knihovní skříně.  Díky přestavbě a vzniku nového centrálního depozitáře se výstavní prostory budovy mohly významně rozšířit až na celkových 2750 m2.  Za účelem propagace a upozornění širší veřejnosti na novou koncepci bude první měsíc po znovuotevření věnován doprovodným volnočasovým aktivitám, které budou probíhat ve zrestaurovaných ale prozatím ještě nevyužitých výstavních prostorách. Až do 17.prosince 2017 budou pod názvem UPkemp probíhat nejen workshopy, přednášky a promítání, ale také i módní přehlídka  nebo ranní jóga.

První výstava po znovuotevření má téměř symbolický význam. Pod názvem Director´s Choice – Výběr ze sbírek představuje vybranou kolekci 300 nejvýznamnějších exponátů z fondu UPM. Výstava je rozčleněna do 30 tematických kapitol a obsahuje jedinečné ukázky z muzejních sbírek v chronologickém sledu od středověku až do 20.století. Zastoupeny jsou jednotlivé obory užitého umění a uměleckého řemesla, přičemž řada vystavovaných předmětů patří mezi unikáty, které byly dlouhou dobu skryty v depozitářích.  Např. tzv. Thun-Hohensteinská alba –  vzorníky platnéřských prací ze 16.století – jsou vystavena poprvé po 80.letech. Další významné exponáty jsou např. plakáty Alfonse Muchy, fotografie Fr. Drtikola a Josefa Sudka, sklo nebo hračky Ladislava Sutnara.

Název výstavy Director´s Choice navazuje na projekt londýnského nakladatelství Scala Publishers, které pod tímto názvem vydává edici o významných muzeích po celém světě. Publikace s tímto názvem pak poskytují náhled do sbírek jednotlivých institucí očima jejich ředitelů. UPM je prvním muzeem mimo anglosaský prostor, které do této edici zapojilo. Ředitelka UPM paní Helena Koenigsmarková pro publikaci vybrala celkem 37 exponátů, které nejen reprezentují sbírky, ale zároveň se k nim váže specifický příběh spojený buď s autorem, zvolenou technologií, způsobem akvizice příp. dalším kontextem daného exponátu. Publikace, která vychází v češtině, angličtině a němčině, má sloužit nejen jako autentický průvodce po výstavě, ale má zvýšit zájem veřejnosti o muzeum v zahraničí. Exponáty z Director´s choice tvoří zároveň osu tematických kapitol výstavy a jsou jako takové samostatně označeny.

Samostatná místnost výstavy je věnována edukačnímu programu a tématem dětské stavebnice připomíná výročí 120 let od narození Ladislava Sutnara nebo v paternosterové vitríně představuje osobnosti všech 9 ředitelů muzea od jeho založení v roce 1885.

Uměleckoprůmyslové museum bude v příštím roce dále rozvíjet svou novou koncepci dalšími projekty a z plánovaných výstav je možné zmínit např. průřez celoživotní tvorbou významného českého fotografa Josefa Koudelky pod názvem Návraty nebo výstavu Krásná jizba 1927-48: Design ve službách demokracie o bytové kultuře a designu první poloviny 20. století.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..