Výměna soch na Staroměstské mostecké věži

Praha, 9.11.2006

Na Staroměstské mostecké věži proběhla výměna a osazení kopií parléřovských soch na průčelí Staroměstské mostecké věže pomocí repliky středověkého zdvihacího zařízení.

Kopie soch byly zhotoveny v letech 2002 až 2006 z přírodního pískovce podle sádrových odlitků, zapůjčených laskavostí Národního muzea a nahradí destruované betonové výdusky z 60.let 20. století.

Zhotovitel Tomáš Rafl, akad. mal. a kolektiv.

 


 

Ptáme se Jakuba Rafla, restaurátora

ARTMAGAZIN.EU: Kde jsou uloženy originály soch, které se budou vyměňovat na Staroměstské mostecké věži?


Jakub Rafl: Originály soch jsou uloženy v Lapidáriu hlavního města Prahy, což je na výstavišti. Dvěz nich, Zikmund a Vojtěch, byly na výstavě v Americe, takže hodně cestovaly po světě. Tyto kopie byly dělány podle sádrových odlitků z těchto originálů. A také jsme měli možnost zdokumentovat originály nafocením a tím, že jsme měli přístup do Lapidária nejen do interiéru objektu, ale také například z lešení. Pokud se jedná o erby, tak u nich jsme museli udělat i nové odlitky, protože bohužel nebyly odlity v sádře.


ARTMAGAZIN.EU: Jakou mají trvanlivost tyto pískovcové kopie?


Jakub Rafl: Mohou vydržet sto dvěstě let, ale musíte se o ně průběžně starat. Ta péče není úplně zásadní, jako když si třeba postavíte dům, ale nějakou dobu je ošetřovat musíte.


ARTMAGAZIN.EU: Budete jim dávat nějakou patinu?


Jakub Rafl: Toto je vlastně první fáze opravy mostecké věže, takže teď zůstanou v tomto stavu, tak jak jsou s tím, že se budou přizpůsobovat té pozdější fasádě. To bude další fáze naší práce, jde o to, aby se teď nepřizpůsobovaly něčemu, co bude v budoucnu s největší pravděpodobností vypadat zcela jinak.


ARTMAGAZIN.EU: Děkujeme za rozhovor .

S Jakubem Raflem

hovořil Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *